Булінг: юридичне визначення та відповідальність.

  • Січень 20, 2019
  • blog

булінг- визначення та юридична відповідальність

Булінг – новий термін в нашому житті, але не явище.

Коли я вперше почув слово “булінг”, то подумав, що мова йде про щось, що пов’язане з биками («бул» – англ. «бик») або хтось так собі скоротив слово «боулінг». Все починалось в школі, а може й швидше, та школою все не закінчується. Страждають від булінгу й дорослі. Отже, що воно таке цей «булінг»?

Що таке булінг?

Згідно формулювання ЮНІСЕФ ( Дитячий Фонд при ООН), булінг — це агресивна та вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним тиском. Дитину систематично дражнять образливим для неї чином, навмисно не приймають у колектив, залякують, шантажують або навіть б’ють.

Булінг-визначення та відповідальність

Булінг з юридичної точки зору.

Згідно юридичного формулювання, наданого в ст. 1, ч.31 Закону «Про освіту» булінг (цькування) – діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Чи булінг стосується тільки дітей?

Давайте трохи проаналізуємо норму.

По-перше, дивно, що булінг може відбуватись виключно в освітньому процесі. Як бачимо, визначення, надане ЮНІСЕФ, не обмежується рамками суто навчального процесу. І це на нашу думку, є більш вичерпним і правильним (хоча справедливості заради варто відзначити, що вітчизняне визначення є більш детальним в іншому аспекті).

По-друге, позитивним є необмежуваність по віку потерпілого. Тобто під захистом закону перебувають не лише особи до 18 років, але й інші «учасники освітнього процесу». Адже є непоодинокі випадки цькування учнями вчителів, інших повнолітніх осіб.

булінг у школі

По-третє, радує той факт, що відповідальність за булінг настає не лише для неповнолітнього учня, але і для дорослої повнолітньої особи-учасника освітнього процесу і батьків неповнолітніх булерів.

Акт булінгу.

Акт булінгу відбувається у формі активних дій, спрямованих на досягнення негативного результату. Такими дії можуть проявлятись у формі психологічного, фізичного, економічного, сексуального насилля. Також і в тому числі за допомогою засобів електронної комунікації.

Булінг може вчинятись і у формі бездіяльності, метою яких є той самий негативний наслідок для потерпілого. А саме: психічна та/або фізична шкода, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції жертви.

Закон виділяє ще одну ознаку булінгу – систематичність (повторюваність): діяння мають характер багаторазовості, і не є поодиночним, разовим випадком.

Звичайно, як і у кожному правопорушенні, є у булінгу кривдник (булер) і потерпілий (жертва). Якщо немає першого або другого, то мова про булінг йти не може. Звісно, також у процесі можуть (але не обов’язково) бути присутніми і треті особи – спостерігачі. Варто зазначити, що спостерігачі є тільки такими, а не співучасниками, якщо вони не займають активної пробулінгової позиції – не підтримують кривдника словами, вигуками, діями.

Булінг та його складові.

Психологічне насилля може включати в себе будь-яке слово: від словесного зловживання та постійної критики до більш витончених тактик, таких як залякування, маніпуляції та відмову будь-коли бути задоволеними від дій інших, сюди ж відноситься і газлайтинг ((англ. gaslighting) — форма психологічної маніпуляції, метою якої є змусити жертву сумніватися в адекватності свого сприйняття навколишньої дійсності, ставлячи під сумнів власну пам’ять та розсудливість).

Фізичне насилля проявляється у поштовхах, ляпасах, ударах, кусаннях тощо.

Економічне насилля – відбирання грошей, їжі, одягу, майна, створення умов фінансової залежності від кривдника тощо.

Сексуальне насилля – будь-яка примусова сексуальна дія або використання сексуальності іншої людини.  Сексуальне насильство, недвозначно покриває всі сексуальні активності з особою без її згоди (non-consensual sex). Підвидом сексуального насилля є сексуальне домагання.

Спосіб вчинення таких дій значення не має, але законодавець уточнює, що таким може бути і електронні комунікації. В деяких випадках такий спосіб булінгу може бути більш болючим для жертви, адже кількість «глядачів» над знущаннями не обмежується навчальним закладом чи навіть країною.

Відповідальність за булінг.

Звертаємо увагу на те, що настання негативних наслідків для жертви булінгу не є обов’язковою умовою для притягнення до відповідальності. Достатньою умовою буде навіть потенційна, можлива шкода здоров’ю фізичному або психологічному потерпілого.

Відповідальність за такі дії передбачена у вигляді штрафу розміром від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн.) або громадськими роботами до 40 годин.

Якщо булінг вчинено групою осіб або повторно протягом року, то розмір штрафу становитиме 1700-3400 грн. або громадські роботи до 60 годин.

Передбачена також і відповідальність для батьків або осіб, що їх замінюють за свого «булінгіста» у таких же розмірах.

Керівник навчального закладу, в якому відбувається булінг, зобов’язаний повідомляти поліцію про кожен такий випадок, інакше йому загрожує штраф у розмірі 850-1700 грн. або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% від заробітної плати.

Адміністративна та кримінальна відповідальність за булінг.

Насамкінець хотілося б наголосити і попередити, що адміністративна відповідальність за булінг настає тільки в тому випадку, коли розмір шкоди (реальний чи потенційний) для потерпілого є незначний. В іншому випадку буде наступати вже кримінальна відповідальність і не за булінг як такий, а за, скажімо, завдання тілесних ушкоджень, замах на згвалтування, доведення до самогубства, розбій.

Тож поважаймо себе та інших незалежно від статі, віку та суспільної ролі!

 

 

Автор блогу - юрист з успішним та практичним 15-річним досвідом в юриcпруденції.

Більше інформації тут

Facebook Pagelike Widget

Більше в нашому блозі

Читати всі статті