Співпраця банків з виконавчою службою: обов’язкове повідомлення банком про закриття/відкриття рахунку боржником.

  • Квітень 29, 2019
  • blog

обов'язкове-повідомлення-банком-про-статус-рахунку-боржника

З 19.04.2019р. банки зобов’язані повідомляти державну виконавчу службу, а також приватних виконавців про відкриття або закриття рахунків боржниками. Інформацію про те чи є особа, яка проводить зазначені операції з рахунками, боржником банк отримує із Єдиного реєстру боржників. Таким чином, під банківський моніторинг потрапляють дії всіх клієнтів, які і будуть перевірені на статус боржника.

Обов’язкова перевірка статусу клієнта

До цього моменту банк не зобов’язаний був перевіряти статус свого клієнта, який відкривав/закривав рахунок. Державний/приватний виконавець на момент винесення постанови про відкриття виконавчого провадження заносив відомості до Єдиного реєстру боржників та міг зробити запити до кількох банків про наявність рахунків боржника у них. Якщо боржником виступала юридична особа, то робився запит до фіскалів, які мають повний перелік рахунків боржника у банках і виконавець направляв вимогу про списання коштів з рахунків боржника до відповідного банку.

А як щодо фізичних осіб?

Набагато складніше було із фізичними особами – при відкритті рахунку банк не повідомляв фіскалів і рахунки залишались у «тіні». Виконавцю лишалось здогадуватись у який банк направляти запит про наявність рахунків у боржника. Зараз банків 78. До «банкопаду» ще 5 років тому було 180. Вітер в полі. Не повідомляє банк «податкову» і зараз, але буде повідомляти виконавця напряму, неопосередковано, минаючи «податкову». І якщо закриття рахунку особливо не вплине на результат виконавчого провадження, то відкриття рахунку є більш обнадійливим і свідчить про очікуване зарахування коштів.

Як це працює?

Ефективність запропонованої НБУ, непоганої як на мене, схеми залежить від відповідальності кінцевого працівника банку, де буде відкрито/закрито рахунок боржника та оперативності реагування на отриману інформацію самого виконавця.

співпраця банків з виконавчою службою

Банк має повідомляти виконавця через спеціальний електронний сервіс, який має запрацювати, а до цього часу буде здійснювати повідомлення у письмовій формі. Таким чином, гроші з відкритого рахунку будуть безперешкодно поступати і зніматись як мінімум тиждень (поки пошта доставить листа до виконавця, поки виконавець направить вимогу до банку).

Одним словом, як ви вже зрозуміли, особливого ефекту для стягувача навряд чи буде досягнуто, принаймні поки і над цим треба працювати.

Автор блогу - юрист з успішним та практичним 15-річним досвідом в юриcпруденції.

Більше інформації тут

Facebook Pagelike Widget

Більше в нашому блозі

Читати всі статті