Судовий збір 2019 [Інфографіка].

  • Січень 12, 2019
  • blog

Судовий збір 2018 або доступ до правосуддя

Судовий збір

Судовий збір – збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.( ЗУ “Про судовий збір”)

 

Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України також встановлює право особи на звернення до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Право і можливості

Все це дуже добре, але для такого звернення за захистом своїх прав позивач зобов’язаний сплатити державі певні грошові кошти. Звичайно, законами встановлюються ряд пільгових категорій населення, яким розмір такого збору зменшено або надано право взагалі його не сплачувати, однак кількість таких категорій надзвичайно мала. І тут виникає питання: право на суд є, але от реалізувати його через фінансове повсякчасне зубожіння населення – можливість для обраних. Я вже мовчу про витрати на правову допомогу, адже без допомоги спеціаліста пересічному громадянину (а інколи і самому спеціалісту) в діючому законодавстві не під силу розібратися. Ви скажете, що є центри надання безоплатної правової допомоги, громадські організації, політичні партії і ще багато чого, де цю допомогу можуть надати. Я би рекомендував до переліку додати ще й юридичні клініки при юридичних інститутах\факультетах. Ну Ви розумієте про що я…

Знаємо. Знаємо, що Є і знаємо ЯК працюють названі центри допомоги, громадські організації  і тим більше політичні партії. Навіть при всьому бажанні (якого нема) нормально захистити вони не зможуть, адже це процес судовий. А враховуючи, що доступ до суду можливий виключно з  адвокатом – годі й казати (якість наданих адвокатом послуг і адвокатська монополія – питання окреме, і на нашу думку, не на користь якості і правам громадян).

Отже, повернемось до судового збору.

Зміни в ЗУ «Про судовий збір»

З грудня 2017р. вступили в силу зміни до Закону України «Про судовий збір». А, враховуючи факт настання 1 січня 2019р., а отже вступу в дію Закону України «Про Державний Бюджет України на 2019р.», в залежності від якого збільшився розмір самих ставок збору в гривневому еквіваленті.

Судовий збір на 2019р. визначається виходячи з коефіцієнту та розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2019р. (цей мінімум становить 1853 грн.).

судовий-збір-2019-інфографка-01

Для юридичних осіб розмір судового збору підняли в 1,5 рази: з 1% до 1,5% від ціни позову, але не менше 1 і  не більше 350 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Для фізичних осіб розмір збору не змінився: 1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

судовий-збір-2019-інфографіка-02

Введено також плату за подачу заяви про скасування судового наказу в розмірі 0,05 прожиткового мінімуму.

Зменшено розмір збору за видачу судового наказу: з 0,5 для юридичних осіб та 0,2 для фізичних осіб до 0,1 для всіх категорій.

Розміри судового збору(інфографіка) в 2019 році

Судовий збір за подання позову у справах про захист честі та гідності, ділової репутації становить: за позов немайнового характеру: 0,4 прожиткового мінімуму, а за позови про відшкодуванняморальної шкоди: 1,5% ціни позову, але не менше 1 одного прожиткового мінімуму, без верхньої межі.

 

Тепер за апеляційну скаргу потрібно сплатити не 110%, а 150% розміру судового збору при поданні позову в суді першої інстанції.

За касаційну інстанцію тепер треба заплатити 200% (раніше – 120%).

 

Судовий збір і реальність

А тепер уявимо ситуацію з банківським кредитом… Де суми позовів явно за 10000 грн. Враховуючи пені, штрафи, повторні пені на штрафи (інші апетити банку), тіло кредиту та відсотки, скажімо ціна позову 1000000 грн. Банк його виграЄ, але боржник знає, що рішення завідомо несправедливе, що апеляційний суд його скасує, але для цього йому потрібно сплатити збір у розмірі 150% від збору 1 інстанції: 15000 грн. Касація буде коштувати вже 20000 грн. Чи зможе боржник отримати доступ до правосуддя?

Звичайно, ці три стадії не збігаються в часі, а суд може розстрочити\відстрочити сплату збору та навіть звільнити від їх сплати. Але чи буде це звільнення застосоване? Покаже час і суддівська совість. Депутатська совість вже себе неодноразово проявила.

Законом встановлюється «знижка» в 20%, якщо позов подається в електронній формі через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. Час початку роботи якої невідомий.

Слід також відзначити, що закріплена можливість повернення 50% збору у випадку мирової угоди, визнання позову та відмови від позову. Це повернення можливе до прийняття рішення суду по суті.

Від сплати збору на всіх інстанціях звільняються інваліди 1та 2 груп, позивачі у справах про каліцтво, позивачі у справах про аліменти, стягнення зарплати та поновлення на роботі; учасники бойових дій, Герої України та ряд інших. Детальніше про актуальні розміри судового збору читайте тут.

Таким чином, питання доступності правосуддя залишається відкритим, особливо гостро питання стосується апеляційної та касаційної інстанцій. Тепер при подачі позову треба подумати тричі про його економічну доцільність. Спроба законодавця про зменшення навантаженості та збільшення швидкості розгляду справ, видається, буде успішною, однак, чи прийнятною ціною.

Автор блогу - юрист з успішним та практичним 15-річним досвідом в юриcпруденції.

Більше інформації тут

Facebook Pagelike Widget

Більше в нашому блозі

Читати всі статті