Відповідальність за несплату аліментів або нові важелі впливу на неплатників аліментів.

  • Липень 9, 2018
  • blog


Відповідальність за несплату аліментів

 

03.07.2018р. Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання».

Одразу варто зазначити, що Закон ще не підписано Президентом, який може ветувати його (хоча це малоймовірно), тоді Закон не набере сили.

 

Відповідальність за несплату аліментів

В загальному: збільшено відповідальність батьків за утримання дітей, збільшено відповідальність за несплату аліментів, більш повно захищено майнові права та інтереси дітей.

Тепер детальніше.

  1. Якщо сума боргу більше 3 місяців:

1.1. якщо боржник по сплаті аліментів (надалі будемо вживати слово просто «боржник») буде намагатись відчужити нерухоме або рухоме майно, то нотаріус або інший орган, який уповноважений провести реєстрацію такого договору (це може бути купівля-продаж, дарування, міна і т.п.) зобовязаний відмовити у проведенні такої дії та одночасно повідомити виконавчу службу про такі намагання боржника.

  • Якщо боржник є приватним підприємцем, має акції підприємства, є засновником юридичної особи, або має намір проводити дії стосовно зміни своєї власності в статуті юридичних осіб – такі дії будуть негайно відомі виконавчій службі і державний реєстратор не вчинить ніяких дій.
  1. Якщо боржник (в даному випадку 3-охмісячний термін прострочки не обовязковий) захоче зняти з реєстрації транспортний засіб, то йому буде відмовлено і повідомлено у виконавчу службу.

Збільшено відповідальність боржників. Так, ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність у розмірі 120-240 громадських робіт за прострочку у  місяців, а якщо дитина хворіє на тяжкі недуги, то 3 місяці прострочки. Якщо така несплата була повторна протягом року, тоді треба відпрацювати 360 годин.

Ухилення від громадських робіт тягне за собою відповідальність до 10 діб арешту.

Також передбачена відповідальність батьків за дитину, яка вчинила правопорушення.

Вивіз дитини за кордон

Тепер при наявності заборгованості по сплаті аліментів за 3 місяці можна вивозити дитину за кордон без дозволу боржника строком до 1 місяця. Більше 1 місяця можна вивозити при заборгованості понад 4 місяці з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей.

Слід звернути увагу, що тепер право на вивіз дитини за кордон закріплено і за тим батьком, що з дитиною не проживає. Але умовою є відсутність боргу зі сплати аліментів. У разі незгоди батька\матері, з  яким проживає дитина, інший з батьків має право звернутись з відповідним  позовом до суду.

Також більш деталізовано майнові права дітей як співвласників. Тепер діти однозначно мають право на виділ у натурі майна, що є у спільній власності дітей і батьків.

Цікавою є новела, згідно з якою Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів. Зараз такий розмір для дітей до 6р. становить 1559 грн. і для дітей більше 6р. – 1944грн.

Важко повірити, що ця норма буде виконуватись судами, адже в самому тексті норми є кілька «дірок», через які цей рекомендований розмір аліментів не «пролізе».

Якщо витрати боржника з аліментів перевищують його заробіток

Дуже позитивною новиною є можливість судів не обмежуватись розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати. Тепер важче буде купити Ferrari будучи безробітним і платити 500 грн. аліментів. Тут головне феміді не бути сліпою.

Також передбачено ще ряд поправок до діючого законодавства, але пересічному громадянину їх огляд не буде цікавим, оскільки більше стосується спеціалістів.

Загалом поправки можна назвати позитивними, на часі. Тепер слово має сказати судова влада та виконавці судових рішень, а ми будемо їм у цьому допомагати.

 

Автор блогу - юрист з успішним та практичним 13-річним досвідом в юриcпруденції.

Більше інформації тут

Facebook Pagelike Widget

Більше в нашому блозі

Читати всі статті