Як “виписати” особу з житла без її участі та згоди

  • Березень 27, 2018
  • blog

Примусове зняття особи з реє

Примусове зняття особи з реєстрації 

Статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Ще близько 10 років тому вживався термін «прописка», в який входила процедура отримання дозволів у органів державної влади та місцевого самоврядування на проживання у конкретному помешканні.

Зараз, виходячи із засад Конституції України та міжнародних договорів, після внесення відповідних змін до законодавства, вживається термін «реєстрація», а її процедура стала більш демократичною в порівнянні з «пропискою», хоча все ще за звичкою використовується старий термін, а іноді і старі методи посадових осіб в цій сфері. Але стаття не про це.

Всі фізичні особи (незалежно від громадянства), які проживають на території України зобов’язані зареєструватись за своїм місцем проживання. Цей обов’язок випливає із ст.6 вищеназваного Закону. Інакше буде накладено штраф.

І часто так буває, що в квартирі «прописана» людина (або навіть кілька),  яка фактично в ній не проживає, але, оскільки вона рахується такою, що там проживає, то власнику необхідно оплачувати за неї комунальні послуги. Також це створює ряд інших перешкод та незручностей, більше того, власник житла може навіть бути позбавлений частини свого майна через діяльність такої «прописаної» особи. Тому на практиці актуальним є питання «виписки» людини із житла.

Підстави для “виписки” 

Зняття з реєстрації місця проживання, згідно ст.7 зазначеного Закону, особи здійснюється на підставі:

  1. заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;
  2. судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
  3. свідоцтва про смерть;
  4. паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
  5. інших документів, які свідчать про припинення:
  • підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства;
  • підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту;
  • підстав на право користування житловим приміщенням.

Добровільна та примусова виписка

Як бачимо, «виписка», як правило, є добровільною або примусовою.

І якщо з добровільною «випискою», начебто все ясно і ніяких особливих труднощів вона не викликає, то з примусовою не все так просто.

По-перше, примусово «виписати» особу можна тільки через суд і у випадку, коли вона не є власником/співвласником житла, в якому вона прописана.

По-друге, згідно ст.71 діючого Житлового Кодексу УРСР 1983р. (так-так, Ви не помилились, діє у нас ще такий) має бути встановлений факт відсутності проживання зареєстрованої особи у цьому приміщенні більше, ніж 6 місяців. Цей факт встановлюється комісією ЖЕО, яка складає відповідний акт, або показами свідків (не менше двох).

І, якщо суд визнає Ваші доводи переконливими, а причини непроживання зареєстрованої особи неповажними, то можете сподіватись на позитивне рішення суду.

Звертаємо Вашу увагу, що суд не здійснює «виписку», а лише визнає особу такою, що втратила право користування жилим приміщенням. З рішенням суду потрібно буде звернутись до відповідних територіальних органів реєстрації, які і завершать цю нелегку процедуру.

Також наголошуємо, що якою б не здавалась легкою судова процедура, в ній присутні безліч нюансів, які охопити цією статтею неможливо і неврахування яких стовідсотково призведе до програшу і втрат ресурсів. Тому вкотре переконливо радимо користуватись послугами професіоналів! Будемо завжди раді Вам допомогти та посприяти.

 

Автор блогу - юрист з успішним та практичним 15-річним досвідом в юриcпруденції.

Більше інформації тут

Facebook Pagelike Widget

Більше в нашому блозі

Читати всі статті