Закон про колекторів 2019

  • Грудень 13, 2019
  • blog

ЗУ «Про захист прав та законних інтересів боржників при здійсненні колекторської діяльності».

12 грудня 2019р. Верховною Радою України було прийнято за основу проект Закону «Про захист прав та законних інтересів боржників при здійсненні колекторської діяльності». Що характерно, з назви стає зрозумілим реальний стан речей в Україні, хоча сам Закон визначає і регламентує колекторську діяльність вцілому.  «За» проголосувало 309 народних депутатів.

Колекторська діяльність у розвинених країнах

Загалом, як ми уже і писали,  моя стаття про колекторів – активність колекторів у нас в країні висока і настільки ж нерегульована. При чому, сама колекторська діяльність у розвинених країнах носить консультативний характер у відносинах з боржниками. Тобто, колектори допомагають знайти вихід із проблемної фінансової ситуації боржника. Термін «допомагають», що вжитий у попередньому реченні, не взятий у лапки, адже колектори дійсно намагаються знайти можливі вирішення фінансових проблем боржника, а не «вибивають» борг «сірими» та «чорними» схемами. Так, у США колекторська діяльність має глибоке історичне коріння і законодавчо врегульована. Фундаментальним законом є «The Fair Debt Collection Practices Act» від 1978 року.

В Європі колекторська діяльність почала розвиватись десь в 90-х роках і тоді ж була законодавчо регламентована. У більшості країн Старого світу, колекторська діяльність також зводиться до консультативного характеру і посередництва у досягненні компромісу між боржником та кредитором. При цьому кожен працівник колекторського агентства прекрасно розуміє, що найдрібніше порушення приписів законодавства про права громадянина буде підставою для позбавлення ліцензії цілого агентства, штрафами та кримінальним переслідуванням.

Що очікувати боржникам банків та мікрофінансових установ?

Повертаємось до нашого законопроекту. Що очікувати боржникам банків та мікрофінансових установ?

По-перше, законопроектом пропонується визначити загальні організаційно-правові принципи здійснення господарської діяльності у сфері здійснення колекторської діяльності.

По-друге, нарешті на законодавчому рівні пропонується закріпити заборонені методи тиску на боржника:

  1. здійснювати дії, що посягають на права, свободи та власність фізичних осіб, а також ставлять під загрозу їх життя та здоров’я, честь, гідність і ділову репутацію, використовувати силу, насильство, погрози здійснити незаконні або неправомірні дії та/або використовувати образи особистої гідності стосовно боржника, його представника (представників) та/або членів сім’ї боржника-фізичної особи;
  2. використовувати вульгарну або нецензурну лексику, фрази, що ображають особисту честь та гідність боржника (його представників), використовувати грубий тон розмови, а також вчиняти інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, по відношенню до боржника, його представника (представників) та/або членів сім’ї боржника-фізичної особи;
  3. використовувати будь-які інші засоби, які мають характер залякування;
  4. умисно надавати боржнику неправдиву інформацію, що стосується простроченої заборгованості;
  5. надавати неправдиву інформацію про свій статус, кваліфікацію або професійні повноваження;
  6. висловлювати у будь-який спосіб погрози щодо здійснення противоправних дій, що мають на меті порушити право власності на майно боржника;
  7. приймати доручення на врегулювання простроченої заборгованості в разі, якщо виконання такого доручення завадить виконанню раніше прийнятого доручення;
  8. введення боржника в оману відносно розміру, характеру та підстав виникнення простроченої заборгованості тощо.

Заборонені методи тиску на боржника

По-третє, колекторська діяльність буде ліцензована та підконтрольна спеціальному центральному органу виконавчої влади. Також вимагається страхування відповідальності колекторського агентства. Це дасть на практиці те, що право спілкуватись з божником будуть мати лише визнані на державному рівні колекторські організації, які будуть відповідати за свої слова і дії, а у випадку порушень і спричинення шкоди потерпілий зможе стягнути з них компенсацію у спрощеному порядку.

Сподіваємось, що законопроект буде прийнятий найближчим часом, а вступить в силу він після 6 місяців з дня опублікування.

 

 

 

 

 

Автор блогу - юрист з успішним та практичним 15-річним досвідом в юриcпруденції.

Більше інформації тут

Facebook Pagelike Widget

Більше в нашому блозі

Читати всі статті