Зникли гроші з картки: хто винен?

  • Листопад 18, 2019
  • blog

Ми живемо в час технологій, що розвиваються з космічною швидкістю. І ці технології вже давно перейшли суто «девайсові» рамки. Забронювати квитки на літак, номер в готелі, орендувати автомобіль, взяти кредит, а скоро і стати космічним туристом – все це можливо не виходячи з дому, знаходячись у будь-якій точці земної кулі, коли необхідний тобі товар або послуга находяться на протилежній сторони планети. Все, що необхідно для успішної операції, це електронний гаджет з доступом до інтернет, картка банку, звісно, з грошима на ній та можливість у продавця приймати платіж у електронному форматі. Пару кліків і готово. Є тут і свої ризики, серед яких неможливість «потримати» товар в руках, приміряти його, оцінити реальні розміри, фактуру, колір тощо. Але ці ризики не пов’язані із протиправним заволодінням Вашими коштами, про які далі піде мова.

Покупки через інтернет

Отже, Ви вирішили здійснити покупку через інтернет. Ви заходите на сайт продавця, вибираєте потрібну річ і приступаєте до оплати. Тут починається найцікавіше. Вам пропонується ввести в спеціальне поле реквізити Вашої банківської карти, в тому числі і секретні, які б підтверджували Ваш платіж. Це так званий платіжний шлюз або інтернет-еквайринг, що підключений до інтернет магазину. Цей шлюз має мати захист від стороннього втручання, щоби дані Вашої картки далі магазину «не пішли».

Таким чином, дані картки можуть «злитись» через інтернет-магазин або через інші зловмисні дії третіх осіб. Але в будь-якому випадку всі дані картки будуть повідомлені зловмисникам власником цієї картки свідомо чи ні.

Тепер погляньмо як вирішується питання захисту прав та інтересів власника карткового рахунку в судах на конкретному прикладі.

Фабула справи

В серпні 2014р. фізична особа відкриває рахунок у банку та картковий рахунок, отримує «пластик» та ПІН-код до нього. Через кілька місяців було здійснено несанкціоноване списання коштів з карткового рахунку у розмірі 9600 грн. через платіжну систему Visa Transer Portmone. Смс-повідомлення про списання коштів не надходить. Дізнавшись про несанкціоновану операцію власник картки негайно звертається до банку про блокування картки, а також з запереченням проти проведеної операції і вимогою повернути вказані кошти (за рахунок банку).

У відповідь було надіслано лист, зміст зводиться до такого. Згідно пункту 1.5. Договору про відкриття та обслуговування карткового рахунку, випуск та надання платіжної картки, Банк не несе відповідальності за збитки, завдані клієнту у разі розголошення (розкриття) інформації за Розрахунком в результаті використання клієнтом паролів, ПІН-кодів, CVV – кодів, а також у разі оголошення клієнтом доступів до системи WEB – банкінг “Ощад-24/7”, та/або ПІН-коду до системи Mobile – банкінг “Ощад-24/7”, та отримання щомісячних виписок на адресу електронної пошти. Операція з переказу коштів у сумі 9 600, 00 грн була здійснена 09 січня 2015 року в мережі Інтернет з використання реквізитів платіжної картки, у тому числі CVV-коду, які відомі тільки власнику картки. За таких обставин, банк відмовив у відшкодуванні грошових котів.

Клієнт подає до суду на банк і виграє дві інстанції, однак банк подає касацію.

Верховний суд прийшов до такого висновку

За таких обставин, саме на позивача покладено обов’язок нерозголошення (нерозкриття) інформації за рахунком в результаті використання клієнтом паролів, ПІН-кодів, CVV-кодів, як і обов’язок повідомлення банку в разі втрати, викрадення платіжної картки та розголошення.

Таким чином, враховуючи, що операція з переказу коштів у сумі 9 600, 00 грн була здійснена 09 січня 2015 року в мережі Інтернет з використання реквізитів платіжної картки, у тому числі CVV-коду, які відомі тільки власнику картки, АТ “Ощадбанк” не повинен нести відповідальність за дану операцію.

Висновки

Якщо з кишені крадуть гроші, то винуватий не виробник куртки, що пришив кишеню до куртки, а власник куртки, оскільки необачно поклав туди гроші і не забезпечив нагляд за ними.

І якщо вже гроші були списані з рахунку не з вини банку, то мова йде про злочин, скоєний третіми особами, а це вже юрисдикція правоохоронних органів. Пишемо заяву про злочин і швиденько її реєструємо у поліції.

 

 

 

Автор блогу - юрист з успішним та практичним 15-річним досвідом в юриcпруденції.

Більше інформації тут

Facebook Pagelike Widget

Більше в нашому блозі

Читати всі статті